Key Elected candidate Best loser
No | Constituency | Name | Symbol |
1 | GRAND RIVER NORTH WEST AND PORT LOUIS WEST | FRIVET Leevy Jimmitry | |
SAMOO Sheldon | |||
WONG QUAI LAM James Clive | |||
2 | PORT LOUIS SOUTH AND PORT LOUIS CENTRAL | IBRAHIM MACTOOM Aslam Ibrahim Mohamed | |
MADARBUX Sidic Baye | |||
NAZIR Ismael | |||
3 | PORT LOUIS MARITIME AND PORT LOUIS EAST | HOSSEINALLY Abdullah Razi | |
KAUDERALLY Bibi Noushratte | |||
NOORDAULLY-DHOOMUN Jabeen Bibi | |||
4 | PORT LOUIS NORTH AND MONTAGNE LONGUE | DAMAREE Nawsad Mohamed | |
5 | PAMPLEMOUSSES AND TRIOLET |
BANDHU Bal Rajsingh Sharma
(also known as Dharam BANDHU) |
|
GRAND-PORT Eric Desire | |||
6 | GRAND BAIE AND POUDRE D'OR | RUCKTOOA Dharmajaye | |
SEECHURN Kamlesh | |||
SELVON Marie Danielle | |||
7 | PITON AND RIVIERE DU REMPART | BHEEROO Prakashsing | |
RAMDOYAL Yugeshware | |||
8 | QUARTIER MILITAIRE AND MOKA | SEEKUNTO Gunshiam | |
9 | FLACQ AND BON ACCUEIL | UNUTH Santosh | |
10 | MONTAGNE BLANCHE AND GRAND RIVER SOUTH EAST | BHEEKUN Sheik Mirza Gulam Mohammad Iqbal Ahmad Khan | |
BHUJUN Sonali | |||
11 | VIEUX GRAND PORT AND ROSE BELLE | MUNBODH Kaneesh | |
12 | MAHEBOURG AND PLAINE MAGNIEN | MAHADOO Harshani | |
13 | RIVIERE DES ANGUILLES AND SOUILLAC | BHOLA Nishta | |
POTHANAH Dikshit | |||
14 | SAVANNE AND BLACK RIVER |
JOYRAM Hemraj
(also known as Nishal JOYRAM) |
|
KANDASAMY Rajen | |||
SAHYE Nekilesh | |||
15 | LA CAVERNE AND PHOENIX | CHOKOOR Deepshaal Arvy | |
RAMLOCHUND Yashni | |||
16 | VACOAS AND FLOREAL | EBRAHIMSAIB Mohammad Fardeen | |
SOORJOO Amita Hema | |||
17 | CUREPIPE AND MIDLANDS | CÉSARINE Ralph Marie Pierre Jason | |
18 | BELLE ROSE AND QUATRE BORNES | GHOSE Oubindro | |
PAPIGADU Smita Disha | |||
19 | STANLEY AND ROSE HILL | AUCKLOO Sheik Ameerane Banon | |
ERSAPAH Ramalingum
(also known as Rama ERSAPAH) |
|||
SEEWOOCHURN Preetam | |||
20 | BEAU BASSIN AND PETITE RIVIERE |
BHADAIN Sudarshan
(also known as Roshi BHADAIN) |
|
EMILIEN Jean Daniel | |||
TIRVENGADUM Kaveedas Pillay
(also known as Miven TIRVENGADUM) |